W czym maska antysmogowa sportowa jest lepsza od zwykłej?

2022-01-24
W czym maska antysmogowa sportowa jest lepsza od zwykłej?

Naukowcy biją na alarm w sprawie wysokiego zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, który ogranicza widoczność i utrudnia oddychanie. Dlatego coraz więcej osób wybiera zrównoważone środki transportu takie jak rowery. Ale jazda na rowerze po mieście ma jedną wadę: rowerzyści są narażeni na smog i zanieczyszczenia powietrza. Mogą oczywiście przed nim się chronić, zakładając maskę antysmogową sportową. Dlaczego właśnie taką? Dowiedz się więcej.

Przed czym ma chronić maska antysmogowa sportowa?

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza to bestia, która powoduje ponad 4 miliony przedwczesnych zgonów rocznie. Za ponad 80% śmierci odpowiadają zawały serca i choroby układu krążenia, a resztę dzieli się na problemy z oddychaniem, raka płuc i infekcje.

W koktajlu cząstek, jakim są zanieczyszczenia, najbardziej niebezpieczne są te najmniejsze, te o maksymalnej średnicy 2,5 mikrona, znane jako PM 2,5. Ich działanie jest bardzo szkodliwe. Z powodu niewielkich rozmiarów potrafią przejść przez pęcherzyki płucne i dotrzeć do krwi, przez którą rozprzestrzeniają się po całym ciele. W centrum uwagi naukowców są również pozostałe ultradrobne cząsteczki, które mają negatywne skutki na zdrowie człowieka (m.in. przedwczesne zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych i hospitalizacje z powodu problemów sercowo-płucnych).

Od maski antysmogowej sportowej należałoby dodatkowo wymagać wydajniejszego filtrowania ultradrobnych cząstek (poniżej 0,1 mikrona) oraz dwutlenku azotu, ponieważ te zanieczyszczenia są obecne w zanieczyszczonym powietrzu miejskim. Dodatkowo takie maski dla sportowców mają skuteczniej chronić przed takimi mikroorganizmami jak bakterie i wirusy.

Maska antysmogowa do biegania – czy taka istnieje?

Bieganie stało się podstawowym filarem wielu miłośników zdrowego trybu życia i ruchu. Jednak robienie tego w miastach i innych obszarach o zanieczyszczonym powietrzu może narazić biegaczy na wiele chorób. Maski antysmogowe, które mogą zminimalizować to ryzyko, mają cechy podobne do tych używanych podczas zwykłych spacerów. Jednak wyróżniają się przede wszystkim komfortem noszenia i są odpowiedzią na potrzeby tych, którzy uważają, że bieganie ze zwykłą maską założoną na usta i nos jest zbyt niewygodne.

Na rynku można znaleźć maski antysmogowe, które zostały wyposażone w dodatkowe zawory wydechowe. Dzięki nim łatwiej jest oddychać podczas wysiłku fizycznego. Poza tym mają specjalne filtry, które eliminują nawet najmniejsze zanieczyszczenia obecne w powietrzu. W rzeczywistości cena takiej antysmogowej maski sportowej jest znacznie tańsza niż w przypadku masek konwencjonalnych jednorazowego użytku, ponieważ jeden filtr może służyć nawet do 40 godzin użytkowania.

Maska antysmogowa na rower – lepsza niż zwykła

W miastach pełnych pojazdów i zanieczyszczeń coraz więcej osób decyduje się na zmianę samochodu na rower. Wybierają poruszanie się po mieście zdrowym i przyjaznym dla środowiska środkiem transportu. Jednak jazda rowerem po mieście to w większości przypadków wdychanie powietrza bardzo słabej jakości, które jest niebezpieczne dla zdrowia. Po raz kolejny dobrym rozwiązaniem tego problemu są maski antysmogowe, o ile spełniają specjalne wymagania.

Kupując maskę antysmogową do aktywności fizycznej, warto zwrócić uwagę na to, czy cechuje ją wyjątkowa paroprzepuszczalność i odprowadzanie potu na zewnątrz. Jako ćwiczenie fizyczne, jazda na rowerze powoduje wzrost częstości oddechów, co prowadzi do większego zapotrzebowania na tlen, dlatego takie akcesorium powinno zapewniać swobodny oddech. Należy również brać pod uwagę pocenie się, które może pojawić się podczas wykonywania tego ćwiczenia i szukać odpowiednich zaworów wentylacyjnych w masce, która będzie używana. W maskach antysmogowych sportowych stosuje się też zwykle kombinację filtrów (węglowego i HEPA), ponieważ odznaczają się niskim oporem oddychania oraz wysokim poziomem filtracji.

Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości, certyfikowanej, sportowej maski antysmogowej sprawdź ofertę Broyx. Nie zapomnij dokupić zestawu wymiennych filtrów, by cały czas cieszyć się oddychaniem czystym powietrzem.

Polecane
pixel