Okulary parują przy masce antysmogowej – co robić?

2021-07-29
Okulary parują przy masce antysmogowej – co robić?

Maska antysmogowa jest doskonałym sposobem na poradzenie sobie ze szkodliwymi zanieczyszczeniami zawartymi w powietrzu. W przypadku niektórych modeli pojawia się jednak problem, który polega na parowaniu okularów. Jeśli więc korzystasz ze szkieł korekcyjnych, warto zastanowić się nad metodami radzenia sobie z tym zjawiskiem. Jak to zrobić?

Maska antysmogowa a parujące okulary

Podczas oddychania powstaje para wodna, która może osadzać się na szkłach. W normalnych warunkach nie ma takiego ryzyka, ponieważ powietrze wydychane jest do przodu. Jeśli jednak maska antysmogowa niewłaściwie przylega do twarzy przy górnej krawędzi, na okularach może pojawiać się para.

Zaparowane okulary korekcyjne są prawdziwym problemem. Występuje on głównie zimą, kiedy to temperatura wydychanego powietrza i szkieł jest bardzo różna. W tym czasie zanieczyszczenie powietrza również jest największe. Z tego powodu zimą warto nosić maski antysmogowe, ale w taki sposób, by zapobiegać parowaniu okularów. Obecnie dostępne produkty pozwalają na znaczne ograniczenie tego zjawiska, dlatego zabezpieczanie się przed zanieczyszczeniami staje się znacznie bardziej komfortowe.

Szczelność maski antysmogowej jako sposób na parujące okulary

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami w powietrzu, jakim jest maska antysmogowa, parujące okulary mogą być poważnym problemem. Z tego powodu warto zdecydować się na modele, które dają opcję idealnego dopasowania do kształtu twarzy danej osoby. Jakiekolwiek szczeliny nie tylko powodują przedostawanie się zanieczyszczeń do układu oddechowego, lecz także powodują wydobywanie się ciepłego powietrza poza górną krawędź.

W wysokiej jakości maskach antysmogowych stosuje się rozwiązania, które pozwalają na odpowiednie dopasowanie do kształtu twarzy. Są to takie technologie, jak np.:

  • poliester – materiał zapewniający dobrą oddychalność i paroprzepuszczalność,
  • konstrukcja 360° – zapięcie z tyłu, dające możliwość dopasowania do kształtu głowy,
  • szeroki rzep – element dający możliwość regulacji rozmiaru,
  • nosek z doszczelnieniem – rozwiązanie pozwalające na dopasowanie do kształtu nosa, zapewniając szczelność maski przy górnej krawędzi,
  • neopren – materiał zapewniający elastyczność maski i idealne dopasowanie do twarzy.

Podczas zakładania maski warto zadbać o to, by dokładnie przylegała ona do twarzy. Konieczne jest też wybranie odpowiedniego rozmiaru. Produkty tego typu występują w kilku wersjach, dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą znaleźć coś dla siebie.

Obecnie maski są wyposażone w takie rozwiązania, które pozwalają na skuteczne odprowadzanie pary wodnej, dlatego nie powoduje ona parowania okularów. Do ich stworzenia stosuje się specjalne tkaniny o odpowiednich właściwościach. Pomocne są także zawory, które zapewniają swobodny przepływ powietrza, a jednocześnie pozwalają na odprowadzanie ciepła. Z tego powodu dobrym pomysłem jest wybór masek antysmogowych wyższej jakości, które idealnie przylegają do twarzy oraz nie powodują parowania szkieł korekcyjnych.

Sposoby na poradzenie sobie z parowaniem okularów

Jeśli podczas noszenia maski okulary parują, konieczne może okazać się wymienienie jej na szczelniejszy model. Czasem pomaga także podciągnięcie górnej krawędzi w taki sposób, by znalazła się ona pod dolną częścią oprawek. Zjawisko to może mieć związek również z niewłaściwym dopasowaniem rozmiaru. Warto więc zapoznać się z wymiarami poszczególnych wariantów przed zdecydowaniem się na jeden z nich.

Na rynku istnieją także specjalne preparaty, które pozwalają na zabezpieczenie szkieł przed parowaniem. Ich działanie polega na odpychaniu cząsteczek wody. Takie środki muszą być stworzone z myślą o okularach. Stosowanie innych substancji mogłoby doprowadzić do zniszczenia powłok umieszczonych na szkłach. Podobne właściwości ma bowiem pianka do golenia czy płyn do mycia szyb, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z odpowiednich preparatów, które nie spowodują uszkodzenia okularów.

pixel