Jaką wybrać maskę na rower?
Poruszanie się po mieście na rowerze, szczególnie w zatłoczonych miejscach, ma jedną zasadniczą wadę: jako rowerzysta jesteś narażony na zanieczyszczone powietrze bardziej niż inni. A to może zmienić zdrową aktywność w zagrożenie dla zdrowia. Oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie maski antysmogowej. Jaka powinna okazać się odpowiednia maska dla rowerzysty?
Czy rowerzyści naprawdę potrzebują maski antysmogowej?
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu miejskim dzielą się na kilka kategorii. Najczęściej jest to pył zawieszony, czyli zbiór substancji stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu w postaci cząstek o średnicy do pół milimetra oraz duże ilości dwutlenku azotu, które emitują m.in. silniki Diesla. Pierwszym cząsteczkom podczas oddychania udaje się dotrzeć do wewnętrznych części nosa i krtani, przeniknąć do płuc, a w pewnych okolicznościach dotrzeć do układu krążenia i spowodować dalsze zagrożenia dla zdrowia. Natomiast dwutlenek azotu jest uważany za rakotwórczy, może powodować podrażnienia układu oddechowego i jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji dla astmatyków.
Maska przeciwsmogowa na rower jest koniecznością, zwłaszcza w większych miastach. Dobrej jakości maska filtruje z wdychanego powietrza szkodliwe elementy, takie jak pył drogowy i opary oleju napędowego. Filtr zatrzymuje w sobie również małe cząsteczki alergenów, dymu i brzydkich zapachów. Dzięki temu do Twoich płuc dociera czyste i świeże powietrze.
Dobra maska antysmogowa dla rowerzysty – na co zwrócić szczególną uwagę?
Wielu rowerzystów obawia się, że maska przeciwsmogowa na rower ogranicza dopływ powietrza lub tlenu potrzebnego do oddychania. Martwią się, że podczas wykonywania takiej aktywności fizycznej, która i tak wymaga wysiłku, w osłonie twarzy zmęczą się jeszcze bardziej. Dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w maski stworzone specjalnie dla sportowców, które umożliwiają stałą wymianę powietrza i jednocześnie je filtrują.
Pamiętaj, że wybierając model dla siebie warto zwrócić uwagę na to, aby maska dla rowerzysty posiada takie cechy, jak:
- certyfikacja zgodna z wymogami prawnymi obowiązującymi w Unii Europejskiej i znakiem bezpieczeństwa CE,
- obecność zaworów wydechowych – Twoja maska antysmogowa powinna mieć jeden lub dwa zawory, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci i dwutlenku węgla,
- odpowiedni typ filtra – najlepsze jest połączenie HEPA z warstwą filtra z węgla aktywnego,
- wymienialność filtrów – należy je regularnie poddawać wymianie (optymalny czas użytkowania wynosi ok. 40 godzin),
- dopasowanie do twarzy – dobra maska przeciwsmogowa na rower powinna mieć nauszniki, nosek z uszczelnieniem, solidny rzep ułatwiający regulację rozmiaru, niską masę oraz elementy odblaskowe dla poprawy bezpieczeństwa na drodze.
Czy rowerzyści muszą kupować maski na każdą porę roku?
Dobra maska antysmogowa dla rowerzysty sprawdzi się zarówno w wiosenno-letnich, jak i w jesienno-zimowych miesiącach. Nie musisz kupować kilku oddzielnych masek, by móc swobodnie oddychać w upalne dni lub mroźne poranki. Z odpowiednio dopasowanym modelem oddychanie będzie łatwe bez względu na temperaturę, która panuje na zewnątrz.
Właśnie dlatego firma Broyx stworzyła modele masek specjalnie dla sportowców, którzy nie zważając na porę roku i chcą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.
- Certyfikowane modele gwarantują swobodne oddychanie nawet podczas jazdy na rowerze.
- Dzięki ażurowej włókninie z poliestru gwarantują wyjątkową paro przepuszczalność i odprowadzenie potu na zewnątrz. Jest to szczególnie przydatna cecha takiego produktu podczas korzystania z maski w cieplejsze dni.
- Z kolei wysoki poziom filtracji gwarantuje bardzo dużą ochronę podczas jazdy zimą, gdy powietrze w miastach jest aż „ciężkie” od zanieczyszczeń.
Jeśli więc zależy Ci na uniwersalnym produkcie, który spełni dobrze swą rolę, a przy tym sprawdzi się o każdej porze roku, wybierz certyfikowaną maskę dla rowerzysty. Odpowiednio przechowywana i pielęgnowana będzie wykonywała swoje zadanie przez długi czas.