Jak smog wpływa na człowieka?

2022-01-24
Jak smog wpływa na człowieka?

Smog otacza współczesne miasta, jedne w większym stopniu, a inne w mniejszym. Gęsta mgła, która unosi się w powietrzu, ma negatywny wpływ na środowisko i ludzkie zdrowie. Sprzyja m.in. występowaniu astmy, alergii i innych chorób układu oddechowego. Czym jest smog i jakie są jego konsekwencje? Sprawdź.

Co powoduje smog?

Smog to zanieczyszczenie powietrza, które występuje, gdy mgła łączy się z dymem i innymi cząsteczkami unoszącymi się w atmosferze na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia. Tak więc może wystąpić, gdy jest mgła i otoczenie jest pełne dymu, zwykle o dziwnym zapachu i kolorach, które mogą wahać się od szarego do pomarańczowego lub czerwonawego.

To, co widzisz nad ziemią jako gęstą chmurę, która „zawisła” w powietrzu to właśnie najbardziej znany smog fotochemiczny. Powstaje on, gdy różne zanieczyszczenia powietrza, które wpływają zarówno na środowisko, jak i na ludzkie zdrowie, mieszają się ze światłem słonecznym i zachodzą różne reakcje chemiczne. Smog fotochemiczny występuje, gdy chemikalia takie jak niektóre gazy, reagują na ekspozycję na światło słoneczne.

Jakie są przyczyny występowania smogu w Polsce?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto skupić się na przyczynach powstawania gazów zanieczyszczających, które znajdują się w atmosferze. Najczęstsze przyczyny smogu w Polsce obejmują:

  • działalność przemysłową, która emituje dym wraz z gazami cieplarnianymi i innymi zanieczyszczeniami środowiska, zarówno do powietrza, jak i do gleby i wody, ponieważ one również trafiają do powietrza;
  • emisje gazów z systemów grzewczych, które wykorzystują paliwa kopalne;
  • spaliny samochodowe;
  • słabe zarządzanie zanieczyszczającymi odpadami, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.

Skutki smogu dla środowiska

Środowisko jest modyfikowane zarówno chemicznie, jak i wizualnie przez zanieczyszczenia, które wpływają na krajobraz i drastycznie zmniejszają widoczność. Dostrzeżenie czegoś nawet z odległości kilku metrów staje się niemożliwe, nie mówiąc już o dostępie do słońca. To wpływa na zwierzęta w okolicy i rośliny, ponieważ światło słoneczne nie dociera do nich dobrze. Poza tym nie mają czystego powietrza do oddychania, a to, które pobierają, jest zanieczyszczone.

Obecność tej fotochemicznej mgły zapobiega tworzeniu się chmur z opadami atmosferycznymi, przez co po kilku dniach tego smogu brakuje opadów deszczu. Ta warstwa zanieczyszczeń powoduje wzrost temperatury z powodu nadmiernej akumulacji gazów cieplarnianych. Efekt cieplarniany generowany przez smog jest niebezpieczny. Ciepło wytwarzane przez działalność człowieka nie może przejść przez toksyczną chmurę, akumuluje się i powoduje wzrost średniej temperatury.

Skutki smogu dla człowieka

Negatywny wpływ smogu na zdrowie człowieka jest niepodważalny. Najbardziej podatny jest układ oddechowy, ponieważ wdychasz skoncentrowane chemikalia. W konsekwencji smog:

  • powoduje stany zapalne dróg oddechowych, zarówno górnych, jak i dolnych w przypadku dużej koncentracji,
  • sprzyja pojawianiu się kaszlu, duszność i ucisku w klatce piersiowej,
  • pogarsza problemy z oddychaniem takie jak astma.

Oprócz tego smog sprzyja pojawianiu się chorób serca i je zaostrza. Dodatkowo:

  • sprzyja anemii – tlenek węgla ze smogu zapobiega uzupełnianiu tlenu przez płuca i krew, co może prowadzić do anemii.
  • powoduje alergie – skoncentrowana ilość toksycznych substancji dotyka alergików zarówno w trudnościach z oddychaniem, jak i uszkodzenia skóry.
  • zmniejsza koncentrację – smog to poważny problem dla dzieci. Nie tylko komplikuje utrzymanie koncentracji, ale także utrudnia normalne uczenia się dziecka.

W przypadkach, w których ten problem środowiskowy się przedłuża, powoduje stres, ogólne złe samopoczucie, utratę jakości życia, pojawienie się różnych rodzajów raka, a w końcu przedwczesną śmierć. Dlatego, jeśli chcesz chronić siebie i bliskich przed tragicznymi konsekwencjami smogu, nie wahaj się, tylko już dziś złóż zamówienia na maski antysmogowe Broyx z wymiennymi filtrami. Pokonaj cichego wroga, zanim wpłynie on na Twoje zdrowie!

Polecane
pixel