Ile kosztuje codzienne używanie maski antysmogowej?

2022-01-24
Ile kosztuje codzienne używanie maski antysmogowej?

Maska antysmogowa wielokrotnego użytku z ochroną przed cząstkami, zapachami lub oparami w różnych stężeniach jest najlepszą metodą zabezpieczenia układu oddechowego. Niektórzy jednak nie chcą się do niej przekonać, twierdząc, że jej używanie jest droższe niż korzystanie z maseczek jednorazowych. Czy to prawda? Ile kosztuje codzienne używanie maski antysmogowej?

Czy maska antysmogowa ma sens?

Gdy idziesz pieszo, jedziesz rowerem lub biegniesz, maska antysmogowa ochroni Cię przed zanieczyszczeniami. Wraz z nadejściem wiosny ma również tę zaletę, że chroni przed bakteriami i lotnymi alergenami takimi jak pyłki, a także alergeny zwierzęce. Przed tymi substancjami szczególnie dobrze zabezpiecza warstwa filtrująca z włókniny elektrostatycznej HEPA E12 99,5%.

Niektóre modele masek antysmogowych wykorzystują dodatkowo filtry z warstwą węgla aktywnego, który ma właściwość skutecznego wiązania i zatrzymywania cząstek wchodzących z nim w kontakt. Wysoka chłonność wynika ze struktury złożonej głównie z atomów węgla uzyskanych po etapie karbonizacji w wysokiej temperaturze. Krótko mówiąc, filtr z węglem aktywnym umożliwia masce filtrowanie zanieczyszczających oparów takich jak spaliny.

Maskę umieszcza się pod brodą, wokół ust i na nos. Kawałek elastycznego aluminium wszyty w maskę służy do ułożenia jej kształtu tak, aby pasował do nosa i zapobiegał wyciekom powietrza. Maski antysmogowe dziś tworzy się zgodnie z najnowszymi technologiami, dzięki czemu umożliwiają łatwe oddychanie i płynną wymianę powietrza, nawet podczas jazdy rowerem czy innej aktywności w środowisku miejskim.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy maska przeciwsmogowa ma sens, odpowiadamy – tak, jak najbardziej jest produktem godnym zakupu, jeśli chcesz chronić swoje zdrowie przed zanieczyszczeniami.

Ile kosztuje maska przeciwsmogowa?

Wiele osób sugeruje się powszechną opinią, że maska antysmogowa z wymiennymi filtrami jest droga. To błędne myślenie często odciąga ludzi od zakupu produktu, który w przeciwieństwie do maseczek jednorazowego użytku, daje im pewną ochronę. Ile kosztuje maska antysmogowa? Za wysokiej jakości oryginalną maskę antysmogową Broyx w promocyjnej cenie zapłacisz nawet mniej niż 100 zł! A warto podkreślić, że jest to wydatek jednorazowy, ponieważ przy właściwym dbaniu o maskę wielokrotnego użytku, posłuży Ci ona przez lata.

Dobrze jest kupować zestawy promocyjne na przykład druga maska za 50% ceny lub komplet z czterema wymiennymi filtrami na zapas. Wówczas zapłacisz mniej niż za kupno każdej z tych rzeczy osobno.

Co kupić oprócz maski antysmogowej?

Kiedy kupujesz maskę antysmogową, pamiętaj, że jest to produkt, w którym należy wymieniać filtry. Tylko wtedy masz pewność ochrony, na jaką liczysz. Szacuje się, że optymalny czas aktywnego użytkowania jednego filtra wynosi ok. 40 godzin. Jeśli więc korzystasz z maski przeciwsmogowej przez 1 h dziennie, musisz go wymieniać mniej więcej raz w miesiącu. Jeżeli jednak stosujesz maseczkę dłużej lub mocniej ją eksploatujesz np. podczas intensywnego wysiłku fizycznego, taki filtr posłuży Ci na ok. 2-3 tygodnie.

Dobrze mieć zawsze pod ręką zapas filtrów wymiennych. Ekonomiczny komplet 8 sztuk od Broyx zapewnia najlepszy stosunek ceny do jakości. Wybierz go, gdy chcesz zapewnić sobie zapas na dłużej. Za taki zestaw, który starczy Ci przynajmniej na pół roku, zapłacisz ok. 160 zł, czyli w konsekwencji jednodniowe używanie takie filtra kosztuje mniej niż 1 zł! Do zachowania czystości filtra oraz maski, warto zakupić również dostępny środek do dezynfekcji. Tego typu preparaty zabijają wirusy i bakterie, które mogą osiąść na ich powierzchni.

Pamiętaj o certyfikacie!

Na koniec mamy dla Ciebie dobrą radę! Nie daj się nabrać na tanie podróbki masek antysmogowych, które niestety można dostać na rynku. Jakość i skuteczność takich produktów musi zostać potwierdzona badaniami. W przypadku masek Broyx zostały one wykonane przez główny polski ośrodek badawczy – Centralny Instytut Ochrony Pracy w Łodzi. Eksperci przyznali im również certyfikat środka ochrony osobistej, który może być stosowany zgodnie z prawem UE. Tylko wtedy masz pewność, że bezpiecznie możesz oddychać przez taką maskę.

Polecane
pixel