Dlaczego smog jest groźny?
Zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest wyraźnie niedoceniane jako zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem każdego tysiące ludzi umiera z powodu chorób wywołanych lub zaostrzonych przez smog. Według WHO w samej Europie prawie 800 000 osób umiera co roku przedwcześnie w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Dlaczego smog jest groźny? Jakie są jego skutki? Koniecznie dowiedz się więcej.
Jakie są skutki smogu?
Dym i mgła – z tego powstaje smog. Naukowcy fachowo rozróżniają dwa jego rodzaje:
- londyński – tzw. klasyczny, który pojawia się nad miastami i miasteczkami w okresie jesienno-zimowym. Zawiera głównie dwutlenek siarki, tlenek azotu, sadzę oraz pyły zawieszone.
- typu Los Angeles – to klasyczny smog letni, nazywany również fotosmogiem.
Najpopularniejszy w Polsce jest smog londyński. Jego skutkiem jest zawieszona w powietrzu gęsta chmura ze skupiskiem zanieczyszczeń. Jak do niego dochodzi? Otóż cieplejsze warstwy powietrza znajdują się nad zimniejszymi. Powietrze jest utrzymywane pod rodzajem ciepłej „czapy”, dzięki czemu nie może się unosić. To samo w sobie nie stanowiłoby problemu, taka inwersja tworzy się prawie każdej nocy. Problem występuje wtedy, gdy do dolnej warstwy powietrza emitowane są zanieczyszczenia, które nie mogą być rozrzedzone i rozprowadzone przez wiatr. Im więcej zanieczyszczeń emitowanych przez fabryki i samochody gromadzi się w tej warstwie powietrza, tym gęstszy staje się smog.
Jak smog wpływa na zdrowie?
Elektrownie węglowe i ogólnie kwitnący przemysł ciężki oraz stale rosnąca lawina pojazdów i ogrzewanie na kotły / piece węglowe w domach stale wyrzucają w większości niefiltrowane spaliny i dym w powietrze. Dlatego uznaje się, że smog jest dziełem człowieka, który później musi oddychać mocno zanieczyszczonym powietrzem.
Wraz z drobnym pyłem unoszącym się w powietrzu do organizmu dostaje się koktajl substancji, w których można znaleźć wszystko: tlenki azotu, tlenek węgla, dwutlenek siarki, sadze itp. To niezdrowa, a czasem nawet rakotwórcza mieszanina. Dwutlenek siarki reaguje z wodą, tworząc kwas siarkawy lub siarkowy, który może podrażniać oczy, skórę i drogi oddechowe. Z kolei cząsteczki drobnego pyłu i sadzy osadzają się w płucach i mogą tam powodować reakcje zapalne.
Jakie choroby powoduje smog?
Cząsteczki w smogu są tak małe, że bez problemu dostają się do organizmu człowieka i naruszają jego mechanizmy obronne. Pierwszymi objawami mogą być suchy kaszel, obrzęk dróg oddechowych lub duszność. Wiele osób zastanawia się, czy smog powoduje rozwój astmy? Owszem, przy częstym i długim narażeniu na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, istnieje ryzyko rozwoju lub zaostrzenia objawów astmy.
Poza tym smog przyczynia się do takich chorób jak:
- stany zapalne naczyń krwionośnych,
- zawał serca,
- zator,
- udar,
- nowotwory płuc,
- obniżenie odporności,
- choroby układu neurologicznego,
- nadciśnienie,
- uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Nie można również wykluczyć długofalowych konsekwencji, które prowadzą do śmierci.
Jak się chronić przed smogiem?
Jeśli chcesz oddychać świeżym, czystym powietrzem w mieście, w czasie podróży, w Polsce lub za granicą, jedyną skuteczną opcją jest noszenie maski antysmogowej. Dzięki produktom takim jak te od Broyx masz pewność, że filtr umieszczony w maseczce dokładnie wychwyci i zatrzyma wszelkie szkodliwe cząsteczki. Cztery warstwy materiału filtracyjnego zapewniają skuteczność filtracji, ale nie powodują zaburzenia przepływu powietrza w czasie oddychania. Dlatego z takich masek przeciwsmogowych możesz korzystać nie tylko podczas spokojnego spaceru, ale również np. podczas uprawiania sportu lub wykonywania intensywnej pracy.
Polecamy również zainstalowanie na swoim smartfonie aplikacji, która monitoruje aktualny stan powietrza w Twojej okolicy. Jedną z nich jest Airly, która dzięki tysiącom czujników w całej Polsce na bieżąco aktualizuje dane i informuje o bieżącej sytuacji smogowej w wybranym regionie. Oczywiście wówczas najlepszym sposobem byłoby omijanie miejsc, w których stężenie smogu przekracza normy, ale jeśli to niemożliwe, po prostu załóż maskę Broyx i ciesz się swobodnym oddechem.