Dlaczego Japończycy noszą maseczki?

2021-12-22
Dlaczego Japończycy noszą maseczki?

Co jest typowym symbolem Japonii? Kwiat wiśni. A co wyróżnia Japończyków? Maseczki. Kiedy spojrzysz na zdjęcia z centrum miasta, ze sklepu, środków komunikacji miejskiej itp. w Japonii zobaczysz ludzi w maseczkach. O co chodzi? Wszyscy są chorzy? Fala grypy? Duże zanieczyszczenie? Dlaczego tak wielu Japończyków nosi maskę? Wyjaśniamy.

Dlaczego w Japonii noszą maski?

Każdego roku w Japonii sprzedaje się pięć miliardów masek. Jakich? Słowem: przeróżnych. Kolorowych, jednorazowych, z funkcją grzania, takie, które pachną miętą, ze srebrem, przeciw pyłkom i nieświeżemu oddechowi. Japończycy są wybredni, więc wybór masek mają naprawdę szeroki. Ale, czemu w Japonii noszą maski?

Głównie wynika to ze strachu przed chorobą. Drobny kurz, bakterie, wirusy – niebezpieczeństwa czają się wszędzie. Japończycy działają przy tym z myślą o kolektywnym dobrze, co znaczy że liczą się w efektami jakie działanie jednostki może mieć na resztę społeczności. Działają zatem wspólnie. Robią to, co robi ich sąsiad.

Noszenie masek nie wzięło się jednak znikąd. Głównie to grypa hiszpanka spowodowała, że zaczęto je stosować jako formę ochrony swojego zdrowia. W czasie tej okropnej pandemii zginęło prawie 400 tysięcy osób. Kto nosił maskę, przeżył, bo albo nie zachorował, albo lżej przeszedł chorobę. Z tego powodu rozpowszechniła się opinia, że ​​maseczka chroni przed chorobami.

Noszenie masek w Japonii – najważniejsze powody

Oczywiście epidemie grypy to nie jedyny powód, dla którego Japończycy noszą maski. Oprócz tego, że chcą chronić siebie i innych przed wirusami, bakteriami i innymi patogenami, zakładają je:

  • przy alergiach na pyłki,
  • dla ochrony twarzy przed zimnem,
  • przeciw promieniowaniu UV,
  • dla ochrony przed zbliżającymi się epidemiami, a nawet pandemiami, które dotykają cały świat,
  • w celu ukrycia niedoskonałości na twarzy,
  • bo nie było czasu na zrobienie makijażu lub ogolenie się,
  • przeciw zanieczyszczeniom z powietrza.

Poza tym, maseczki są wykorzystywane grzecznościowo, jako informacja dla innych o tym, że dana osoba może mieć katar lub czuć się nieco gorzej danego dnia. Biorąc pod uwagę to, z iloma osobami spotykają się po drodze lub na miejscu, muszą chronić innych przed potencjalnym zakażeniem chorobą.

Maseczki w Japonii jako modny gadżet

Japończycy robią ze wszystkiego sztukę i potrafią wszystko uczynić czymś modnym. Tym bardziej, gdy danej rzeczy używają młodzi ludzie. Dlatego maski w Japonii są nie tylko ochroną przed chorobami i innymi niebezpiecznymi cząsteczkami, ale także modnym gadżetem. Dzięki młodym projektantom są tam wielkim hitem. Maski z jednej strony zakrywają twarz, a z drugiej są uzupełnieniem codziennej, biznesowej lub eleganckiej stylizacji niczym szalik lub torebka.

Po jakie maski chętnie sięgają Japończycy?

Po wielkim „bum” na typowe maseczki chirurgiczne lub bawełniane wielu Japończyków zaczęło przykładać większą wagę do jakości i skuteczności zakładanego akcesorium. Dlatego dziś coraz więcej osób nosi maski antysmogowe z wymiennymi filtrami. Głównie dlatego, że pogorszeniu uległa jakość powietrza w japońskich miastach. Poza tym kupują jeden przedmiot, który posłuży im na dłużej. Rosnąca świadomość zanieczyszczania środowiska śmieciami i innymi odpadami, również przyczyniła się do zwiększenia popytu na maseczki wielokrotnego użytku.

Czy Polacy powinni nosić maski?

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Polsce, rosnące ryzyko zarażenia się nie tylko koronawirusem, ale także wirusem grypy oraz smog, który coraz częściej unosi się nad miastami, warto iść śladem Japończyków. Polecamy zakup masek antysmogowych Broyx, które jako jedne z nielicznych na rynku otrzymały Atest Covid, certyfikat bezpieczeństwa CE oraz przeszły testy filtracji alergenów wziewnych >98%.

Do każdego modelu maski Broyx można dokupić oryginalny filtr wymienny, który składa się aż z czterech warstw filtracyjnych. Dzięki temu masz pewność, że nosisz doskonałe zabezpieczenie antysmogowe, antywirusowe i antyalergiczne. Poza tym ponadczasowy design masek Broyx sprawia, że możesz dobrać model zarówno do stroju sportowego, jak i eleganckiego. Wybierz tę, która najlepiej wpisuje się w Twój gust i ciesz się zagwarantowaną skutecznością.

pixel