Dezynfekcja masek antysmogowych

2021-07-29
Dezynfekcja masek antysmogowych

Maski antysmogowe mogą być skuteczne jedynie w sytuacji, gdy są odpowiednio pielęgnowane. Należy je regularnie dezynfekować za pomocą jednego z kilku sposobów. Wówczas można pozbyć się zarówno zanieczyszczeń, jak i szkodliwych mikroorganizmów. Jak skutecznie i bezpiecznie dezynfekować maski antysmogowe?

Dezynfekcja masek antysmogowych z wykorzystaniem specjalnych preparatów

Jeśli chodzi o maski antysmogowe, dezynfekcja powinna być przeprowadzana z wykorzystaniem specjalnych preparatów. Powinny być one bowiem bezpieczne dla skóry oraz dróg oddechowych, a jednocześnie nie powodować zniszczenia filtrów lub materiału. Na rynku pojawiają się specjalne preparaty, które pozwalają na poradzenie sobie z mikroorganizmami w odpowiedni sposób. Bazują one na substancjach nieszkodliwych dla ludzkiego zdrowia oraz filtrów zastosowanych w konstrukcji maseczek.

Preparatów do dezynfekcji masek antysmogowych należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy przesadzać z ich ilością, ale musi być ich na tyle dużo, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Stosuje się je zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz oraz na powierzchni filtrów. Warto robić to za każdym razem po zdjęciu maski antysmogowej z twarzy.

Dezynfekcja maski antysmogowej w domu

Dezynfekcja maski antysmogowej jest możliwa również z wykorzystaniem innych metod. Najłatwiejszym rozwiązaniem okazuje się pasteryzacja, ale istnieje jeszcze kilka skutecznych opcji. Wśród nich można wyróżnić:

  • jonizację – działanie na maskę jonami o ujemnych ładunkach,
  • ozonowanie – działanie cząsteczkami ozonu o właściwościach utleniających,
  • pranie maski w pralce zgodnie z zaleceniami producenta po wyjęciu filtra,
  • działanie na maskę promieniami UV,
  • pasteryzację – działanie na maskę temperaturą 60-70 stopni Celsjusza (np. w piekarniku) przez około 30 minut.

Niektóre z wymienionych metod wymagają zastosowania specjalnych urządzeń, które pozwalają na uzyskanie jonów o ujemnych ładunkach czy światła UV. Z tego powodu jedną z popularniejszych metod jest wykorzystanie specjalnych preparatów lub zastosowanie pasteryzacji. Dezynfekcja maski przeciwsmogowej powinna jednak przebiegać w taki sposób, by nie uszkodzić materiału oraz filtrów.

Jak często dezynfekować maskę antysmogową?

Aby maska antysmogowa była skuteczna, konieczne jest jej regularne dezynfekowanie. Najlepiej robić to każdego dnia po zdjęciu materiału z twarzy. Wówczas należy pozostawić go do wyschnięcia, a następnie zastosować odpowiedni preparat lub inną, wybraną przez Ciebie metodę. W ten sposób będziesz pewny, że na powierzchni maski nie rozwijają się żadne mikroorganizmy niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Dezynfekcja maski antysmogowej pozwala na przedłużenie żywotności filtrów. Warto więc dbać o czystość maski po jej użyciu. Filtry mogą bowiem działać prawidłowo jedynie przez określony czas, a po jego upływie należy je wymienić na nowy egzemplarz.

Dezynfekcja maski a zalecenia producenta

Każda maska jest wykonana z zastosowaniem nieco innych materiałów i technologii. Z tego powodu konieczne jest dezynfekowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Warto więc skupić się na informacjach podanych podczas kupowania produktu. Czasem istnieją bowiem obostrzenia dotyczące maksymalnej temperatury prania czy stosowania innych sposobów na dezynfekcję.

Jeśli chodzi o maski przeciwsmogowe, dezynfekcja jest niezwykle istotna. Bez niej taki produkt nie spełnia do końca swojej funkcji. Z tego powodu należy przestrzegać zasad i przeprowadzać dezynfekcję regularnie.

Konieczne jest również pamiętanie o tym, by dbać o maskę antysmogową na co dzień. Oprócz pozostawiania jej do wyschnięcia po użyciu niezbędne okazuje się uważanie, by nie zdejmować i nie czyścić jej nieumytymi dłońmi. Na skórze gromadzi się bowiem wiele wirusów i bakterii. Jeśli więc przystępujesz do dezynfekowania maski, musisz zrobić to za pomocą umytych rąk. Kwestia ta jest szczególnie istotna podczas wyjmowania czystej maski z urządzeń do jonizacji, pasteryzacji czy spod lampy UV.

pixel