Czy nosić maskę antysmogową Broyx podczas ciąży?

2021-10-26
Czy nosić maskę antysmogową Broyx podczas ciąży?

Bierzesz witaminy prenatalne, przestrzegasz zdrowej diety i regularnie odwiedzasz ginekologa. To wszystko, co niezbędne dla zdrowej ciąży. Ale równie ważne jest powietrze, którym oddychasz, chociaż kobiety w ciąży o tym zapominają. Smog, z którym masz do czynienia na co dzień może źle wpływać na stan zdrowia twój i twojego dziecka. Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby się przed tym chronić. Na przykład kupić maskę antysmogową.

Co to jest smog?

Smog występuje głównie w zatłoczonych obszarach miejskich. Odnosi się do gęstej warstwy zanieczyszczeń połączonej z mgłą, która otacza ten obszar, zwykle między październikiem a styczniem. Zawiera wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Jest to spowodowane niefortunną kombinacją wielu czynników:

  • wysoki poziom wilgotności,
  • spokojne wiatry,
  • wysoki poziom zanieczyszczenia z powodu emisji spalin z pojazdów, przemysłu i ogrzewania domów, spalanie śmieci itp.

Od kilku lat smog stał się niepożądanym zjawiskiem w wielu miastach w całej Polsce. Dlatego

Smog a ciąża – jakie są skutki narażenia na zanieczyszczenia?

Zła jakość powietrza wiąże się z szeregiem niekorzystnych skutków zdrowotnych, które mogą dotknąć ciężarną. Oddychanie mieszaniną zanieczyszczeń może prowadzić do problemów z sercem i oddychaniem oraz do spadku funkcji poznawczych. Podrażnia również gardło, oczy i nos. Jednak smog jest szczególnie szkodliwy dla nienarodzonych dzieci kobiet w ciąży. Może na różne sposoby szkodzić nienarodzonym dzieciom:

  • Zanieczyszczenia wdychane przez matkę mogą przedostać się do macicy przez pępowinę.
  • Narażenie na zanieczyszczenie powietrza przed urodzeniem wiąże się z niższym IQ w dzieciństwie.
  • Częsty kontakt ze smogiem przed urodzeniem wiąże się z niską masą urodzeniową, przedwczesnymi porodami, martwymi urodzeniami i w skrajnych przypadkach ze zgonami niemowląt.
  • To również większe ryzyko autyzmu i otyłości w późniejszym dzieciństwie.
  • Matki, które żyją na obszarach o wysokim poziomie ozonu i tlenku węgla trzykrotnie częściej rodzą dzieci z rozszczepem warg i podniebienia oraz wadami zastawek serca. Największe ryzyko występuje w drugim miesiącu ciąży, kiedy u płodu rozwija się twarz i wiele narządów.

Maski antysmogowe dla kobiet w ciąży – jaką wybrać?

Jednym ze sposobów chronienia się przed smogiem jest unikanie wyjść z domu w godzinach, kiedy jego stężenie jest najwyższe. Ma to miejsce zazwyczaj w czasie ulicznego szczytu, kiedy wszyscy wyruszają do lub wracają z pracy. Jeśli jest to jednak niemożliwe i musisz wyjść z domu, ważnym elementem jest ochrona przed wdychaniem zanieczyszczeń. Maski antysmogowe dla kobiet w ciąży od Broyx to skuteczne zabezpieczenie przed mieszaniną pyłu drogowego, spalin, dymu, alergenów, małych cząsteczek stałych, a nawet i brzydkich zapachów. Czterowarstwowy system filtracji zapobiega przedostawaniu się szkodliwych substancji i przy tym zapewnia niski opór powietrza podczas oddechu. Jest to bardzo ważne dla kobiet w ciąży, które i tak często narzekają na problemy z oddychaniem i złapaniem tchu.

Maski antysmogowe w czasie ciąży należy nosić najlepiej przez cały czas jej trwania. Na każdym etapie warto zapewnić nienarodzonemu dziecku dostęp do świeżego powietrza. Ze względu na budowę i materiały, z których wykonana jest czasza maski przeciwsmogowej Broyx najlepiej jest wybrać model, który pasuje do danej pory roku:

  • Alfa zrobiona z poliestru jest paroprzepuszczalna, więc idealnie nadaje się na cieplejsze dni.
  • Delta wykonana z neoprenu sprawdzi się w chłodniejsze dni i ochroni twarz także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Wybór ten jest ważny ze względu na jeszcze lepszą swobodę oddychania w masce.

Zamiast ryzykować, kup maskę antysmogową Broyx

Proste strategie ochrony takie jak przebywanie częściej w pomieszczeniach niż na zewnątrz w godzinach szczytu, noszenie osłony twarzy na zewnątrz i stosowanie wysokiej jakości filtrów powietrza, mogą zmniejszyć szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na ciążę. Dlatego nie ryzykuj i już dziś kup maskę przeciwsmogową Broyx. Porozmawiaj również z lekarzem o innych wskazówkach, aby zmniejszyć ogólne ryzyko powikłań ciąży związanych ze smogiem.

pixel