Czy maski antyalergiczne Broyx warto nosić poza miastem?

2021-06-30

Maseczki Broyx powstały z myślą o zabezpieczaniu dróg oddechowych przed szkodliwym wpływem smogu, zwłaszcza w czasie uprawiania sportu. Czy jednak oznacza to, że należy ograniczyć ich użycie właśnie do okresu jesienno-zimowego, w miastach? Wbrew pozorom, niekoniecznie. Zobacz, dlaczego.

Czy smog występuje tylko w dużych miastach?

Smog, czyli gęsta mgła, w której znajdują się szkodliwe dla człowieka i środowiska substancje, jest kojarzony przede wszystkim z ośrodkami wielkomiejskimi. Nie ma się czemu dziwić – w końcu po raz pierwszy na dużą skalę zaobserwowano go w latach 50-tych w Londynie, a dziś bywa poważnym problemem np. w Krakowie czy Łodzi. Jednak gdy spojrzeć na listę miast z najwyższym poziomem smogu w Polsce, będą na niej dominować raczej mniejsze miejscowości – wystarczy wymienić choćby Żywiec, Pszczynę czy Nowy Sącz.

Trzeba mimo to przyznać, że smog jest głównie problemem terenów o dużym stopniu uprzemysłowienia i urbanizacji, ponieważ jego tworzeniu się sprzyjają:

 • wysoka emisja zanieczyszczeń z fabryk,
 • duża ilość spalin samochodowych „skondensowanych” na małej powierzchni,
 • duża ilość spalanych w piecach grzewczych paliw stałych.

W Polsce kluczową przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja, za którą odpowiadają przede wszystkim domowe piece grzewcze oraz lokalne kotłownie węglowe. A to oznacza, że smog może występować także w sprzyjających warunkach poza miastem – także na obszarach podmiejskich, a nawet wiejskich. To prawdopodobne zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, gdy dochodzi do zjawiska inwersji temperaturowej, a dni są bezwietrzne i suche.

Warto przy tym wspomnieć, że za jedną z przyczyn powstawania zanieczyszczeń powietrza uznaje się również substancje generowane przez gospodarstwa rolne. Są one nie tylko źródłem przykrego zapachu, ale także kurzu, pyłów zawieszonych, ale także dwutlenku węgla, metanu czy tlenków azotu. Można więc, niestety, powiedzieć, że maski antysmogowe poza miastem przydadzą się równie mocno jak w centrum dużej aglomeracji.

Kiedy nosić maski przeciwsmogowe poza miastem?

Maski przeciwsmogowe poza miastem mogą stanowić istotne zabezpieczenie przed:

 • zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, które są produktami spalania – mogą one pochodzić np. z domu czy gospodarstwa rolnego w okolicy,
 • pyłkami naturalnymi – to z tego powodu maseczki antysmogowe poza miastem noszą alergicy, szczególnie w okresie pylenia roślin, na które są oni uczuleni,
 • szkodliwymi substancjami generowanymi przez uprawę roli z wykorzystaniem nadmiernej ilości środków ochrony roślin.

Dlatego warto je nosić zwłaszcza gdy planuje się aktywność, która będzie wymagała głębszego oddychania przez długi czas – np. podczas biegania czy uprawiania innej dyscypliny sportowej.

Oczywiście nie oznacza to, że maseczki przeciwsmogowe poza miastem powinny być noszone nieustannie. Warto po nie jednak sięgnąć:

 • w okresie pylenia roślin, na które jest się uczulonym,
 • gdy w okolicy unosi się przykry zapach z pola uprawnego,
 • w pogodne, bezwietrzne dni w sezonie grzewczym.

Odpowiednio dobrana maska jest bardzo komfortowa do noszenia, nie zaburza procesu swobodnego oddychania, a jednocześnie filtruje wszelkie zanieczyszczenia, które zagrażają Twojemu zdrowiu.

Jakie maseczki antysmogowe poza miastem sprawdzają się najlepiej?

Wybierając maseczkę antysmogową do użytku poza miastem, warto postawić na produkt wysokiej jakości. Taki, który:

 • dobrze poradzi sobie z odprowadzaniem wilgoci,
 • będzie wyposażony w filtry pochłaniające również drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia, np. PM 0,3,
 • zapewni swobodę oddychania, dzięki temu, że nie będzie stawiał dużego oporu powietrzu,
 • nie będzie sprzyjał poceniu się,
 • dobrze zabezpieczy skrzydełka nosa, co ważne dla osób noszących okulary i chcących uniknąć ich zaparowania.

Wszystkie te warunki spełniają maski antysmogowe Broyx. Możesz po nie swobodnie sięgnąć w mieście i poza miastem – zarówno podczas spokojnych spacerów, jak i intensywnych treningów. Jedyne, co musisz zrobić, to dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar oraz typ. Tyle wystarczy, aby oddychać bez obaw!

pixel