Czy maski Broyx są odpowiednie dla ochrony w czasie pandemii?

2021-06-30

Jeszcze jakiś czas temu po maseczki ochronne na twarz sięgało się przede wszystkim z myślą o ochronie przed smogiem. Jednak 2020 rok przyniósł drastyczne zmiany – z uwagi na koronawirusa obowiązkowe stało się zasłanianie ust i nosa, z myślą o ograniczeniu transakcji tego drobnoustroju. Pojawia się więc pytanie, jak radzą sobie maski antysmogowe z COVID-19? Te oferowane przez Broyx sprawdzają się również w pandemii. Zobacz!

Maski antysmogowe a pandemia – czy działają?

Na początek trochę teorii. Dlaczego w ogóle pojawił się wymóg zasłaniania ust i nosa w ramach ochrony przed koronawirusem? Otóż cząstki SARS-CoV-2 mają kształt kulek o średnicy około 60-140 nm. Z uwagi na tak niewielki rozmiar mogą się one przenosić w powietrzu drogą kropelkową – na przykład wówczas, gdy zakażona osoba obok kichnie, kaszlnie lub „chuchnie” w stronę mijanego przechodnia. Jeśli jednak obie strony są zabezpieczone odpowiednią maseczką, ryzyko transmisji jest znacznie niższe.

Istotne jest jednak to, jakie zabezpieczenie zostało zastosowane. Zgodnie z polskim prawem, niedopuszczalne jest np. zakrywanie ust i nosa tzw. przyłbicą, ani apaszką, chustą czy kominem. Musi być to maseczka, która szczelnie przylega do twarzy i dokładnie zasłania usta i noc. Powinna ona zapewniać również odpowiednio wysoki poziom filtracji. Wszystkie te wymogi spełniają antysmogowe maski Broyx. Pandemia jest więc dobrym okresem na ich noszenie.

Maski Broyx: COVID w Polsce

Maski Broyx mogą być stosowane jako środek ochrony osobistej podczas pandemii COVID. To, że spełniają podstawowe wymogi, zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy certyfikatem COVID wydanym 24 listopada 2020 r.

Eksperci z CIOP zweryfikowali:

  • poziom oporu wdechu i wydechu masek, a więc to, czy dają one możliwość swobodnego oddychania,
  • skuteczność filtracji – została ona osiągnięta na poziomie 96%,
  • bezpieczeństwo procesu produkcji i dystrybucji – w tym sposób pakowania, jakość materiałów wykorzystanych do produkcji, obecność i stan zaworów wydechowych, poziom regulacji nagłowia oraz jakość wykończenia elementów.

We wszystkich tych aspektach maski Broyx uzyskały pozytywny wynik oceny, co przełożyło się na uzyskanie atestu COVID.

Maski Broyx: pandemia na świecie

Czy wszędzie jest uznawana ochrona twarzy i ust, do której zostały wykorzystane maski antysmogowe? COVID-19 opanował cały świat, a w kraju obowiązują inne regulacje. Nie są one w żaden sposób ujednolicone. Dlatego jeżeli planujesz odbyć podróż poza Polskę, zobacz, jakie są wymagania wobec środków ochrony osobistej w kraju, do którego się wybierasz. W niektórych państwach wymagane są np. maski FFP2 lub maski chirurgiczne czy maski medyczne. W takiej sytuacji maski antysmogowe mogą nie wpisywać się w restrykcje, mimo swoich wysokich parametrów technicznych. Dlatego warto mieć w zanadrzu jednorazową maskę FFP2, aby założyć ją np. w środkach komunikacji miejskiej czy podczas wizyty w sklepie bądź jakiejś instytucji.

Trzeba jednak pamiętać, że maseczki:

  • to produkty jednorazowe, które w przeciwieństwie do masek przeciwsmogowych należy wyrzucić po zastosowaniu,
  • są bardzo podatne na zamakanie i zawilgotnienie spowodowane oddychaniem, ponieważ w przeciwieństwie do masek antysmogowych nie mają zaworów o odpowiedniej konstrukcji,
  • mogą powodować problemy dla okularników związane z parowaniem szkieł w okularach.

Właśnie dlatego zalecamy nosić maseczki jednorazowe FFP2 tylko tam, gdzie jest to wymagane prawnie, a pozostałych sytuacjach stosować ergonomiczne i certyfikowane maski Broyx. Uwaga! Nie zapomnij o regularnej wymianie filtra w swojej masce antysmogowej!

Pamiętaj: teraz do każdego zakupionego w naszym sklepie produktu (maski lub zestawu wymiennych filtrów) otrzymasz gratis 3 maseczki FFP2 bez zaworów. Dzięki temu będziesz gotowy do podróży po każdym kraju, bez względu na to, jakie obostrzenia sanitarne w nim obowiązują. Jednocześnie zyskasz pełen komfort korzystania z niezawodnej ochrony. Sprawdź koniecznie!

pixel