Czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem?

2022-01-24
Czy maska przeciwpyłowa chroni przed smogiem?

Każdy człowiek wdycha i wydycha powietrze około 20 000 razy dziennie. Z tego powodu, jeśli pracujesz w środowisku obciążonym pyłem lub gdy w powietrzu występuje silna obecność chemikaliów, takich jak detergenty, wybielacze lub obecność dwutlenku węgla, a nawet wirusów należy chronić układ oddechowy. Z tego powodu niezbędne jest stosowanie masek przeciwpyłowych. Ale czy taki produkt może służyć także jako antysmogowy filtr powietrza?

Maski przeciwpyłowe i przeciwsmogowe – FFP a ochrona przed smogiem

Maski ochronne są podzielone według klas FFP, czyli wskaźnika, który pokazuje zdolność maski do filtrowania powietrza. Przy skrócie FFP stosuje się oznaczenia liczbowe. Co oznacza 1, 2 lub 3 na maskach przeciwpyłowych. Ta liczba określa stopień filtracji, jaki prezentuje maska, a ten stopień filtracji zależy od wielkości cząstek, które filtrują.

 • FFP1: filtrują kurz, w rzeczywistości są uważane za typowe maski przeciwpyłowe. Oznacza to, że filtrują około 80% cząstek unoszących się w powietrzu. Oczywiście nie są one wystarczające, aby chronić Cię na przykład przed smogiem lub Covidem. Przepuszczają one około 22% powietrza do maski, dzięki czemu oddychanie przez nie jest dość łatwe.
 • FFP2: filtrują około 94% cząstek i są odpowiednie dla cząstek wielkości wirusów i bakterii. Pozwalają na przepływ powietrza do wnętrza maski tylko na poziomie 8%.
 • FFP3: filtrują 99% cząstek unoszących się w powietrzu. Ten filtr jest już bardzo cienki i zalecany tylko do zabiegów medycznych, w których powstają aerozole. Przepływ powietrza, który przepuszczają, jest mniejszy niż 2%, więc ich użytkowanie jest dość niewygodne.

Najczęstszym wyborem są maski klasy FFP2, które poleca się, gdy nie ma dobrej wentylacji lub podczas przebywania w bardzo zanieczyszczonych miejscach.

Maski przeciwpyłowe na smog

Jeśli szukasz produktu odpowiedniego nie tylko do ochrony przed pyłem i kurzem, ale także i smogiem, wybierz maskę antysmogową z wymiennymi filtrami. Taka ochrona działa również jak maska przeciwpyłowa i dodatkowo chroni przed innymi zanieczyszczeniami powietrza. Dobra maseczka przeciwsmogowa taka jak ta od firmy Broyx posiada zdolności filtracyjne dla cząsteczek stałych lub płynnych wytworzonych z wodnych roztworów lub zawiesin oraz pyłów PM 10, PM 2.5, PM 0.3 i mniejszych. Doskonale radzi sobie za zatrzymywaniem nie tylko cząstek stałych, ale także:

 • gazów (ozon, dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenek azotu),
 • alergenów (pyłki, roztocza),
 • wirusów,
 • bakterii,
 • grzybów.

Dzięki swoim doskonałym właściwościom filtracyjnym pozwala swobodnie oddychać nawet w bardzo zanieczyszczonym środowisku miejskim podczas uprawiania intensywnej aktywności fizycznej.

Kiedy nosić maskę przeciwpyłową a kiedy przeciwsmogową?

Typowa maska przeciwpyłowa chroni przede wszystkim przed aerozolami i drobnym pyłem. Chętnie korzystają z niej osoby, które wykonują prace w zakładach o dużym zapyleniu lub cierpią z powodu alergii sezonowych. Jednak taki rodzaj maski nie daje należytej ochrony przed smogiem. Dlatego osoby, które często podróżują do miejsc o złej jakości powietrza lub zanieczyszczeniu, powinny korzystać z masek przeciwsmogowych z wymiennymi filtrami. Takie akcesorium jest również przydatne osobom z zaburzeniami czynności płuc na przykład z powodu astmy lub rozedmy płuc, aby ułatwić sobie oddychanie w zanieczyszczonej przestrzeni.

Poza tym maseczka antysmogowa jest uniwersalnym akcesorium w takich sytuacjach jak:

 • aktywność fizyczna uprawiana w przestrzeni miejskiej,
 • ochrona przed koronawirusem i innymi wirusami,
 • praca na obszarach z dużym zapyleniem lub zadymieniem,
 • podróże środkami transportu zbiorowego,
 • przebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Pamiętaj, aby zawsze wybierać oryginalne produkty z certyfikatami, które potwierdzają ich jakość i bezpieczeństwo. Jeśli nie masz pewność, czy maseczka spełnia wymogi, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej, poproś sprzedawcę o pokazanie odpowiednich atestów.

W naszej ofercie znajdziesz maski Broyx, na których zawsze możesz polegać. Są to sprawdzone i certyfikowane środki ochrony, które spełniają nawet największe wymagania klientów.

Polecane
pixel